Sygnity

SygnITy Expert

Tester oprogramowania – kim jest i dlaczego jego praca jest kluczowa dla firmy?

Rozwój i wdrażanie nowych technologii oraz rosnące oczekiwania klientów co do otrzymywanych produktów sprawiły, że w firmach pojawiła się konieczność stworzenia nowych stanowisk i zmiany priorytetów. Na pierwszy plan wysunął się podział zadań w celu dostarczania klientom coraz bardziej intuicyjnych i efektywnych rozwiązań. Jednym z tych zawodów, który w ostatnich latach zyskał na znaczeniu jest tester oprogramowania.

Tester planuje, projektuje przypadki testowe, przeprowadza testy, identyfikuje ryzyko błędów i lokalizuje je. Jednym słowem sprawdza i ocenia czy oprogramowanie działa zgodnie z założeniami i oczekiwaniami. Na następnym etapie generuje raporty oceniające ogólną pracę aplikacji, dzięki czemu jest w stanie zaproponować możliwe rozwiązania. Testerzy oprogramowania to eksperci, którzy zapewniają najwyższą jakość oprogramowania we wszystkich jego fazach produkcji. Nie dziwi więc fakt, że przez ostatnie lata tester stał się zawodem pożądanym i ciągle ewoluującym. Biorąc pod uwagę to, czym się zajmuje, można uznać, że jest jedną z najcenniejszych osób w firmie. Specjaliści ds. testowania oprogramowania sprawdzają między innymi to czy oprogramowanie nie zawiera błędów. Do ich zadań należy analiza dokumentacji produktu w celu zdefiniowania problemów oraz przekazanie podjętych decyzji programistom. Po zaimplementowaniu kodu tester oprogramowania upewnia się, że wszystko działa prawidłowo, a oprogramowanie jest przyjazne w obsłudze. W ten sposób użytkownik końcowy będzie miał do dyspozycji przystępny i użyteczny program.

Dlaczego tester jest tak cenny?

Testerzy oprogramowania nie tylko dokładnie badają ogólne działanie oprogramowania, ale również proponują sposoby jego ulepszenia. Istnieje bardzo błędne wyobrażenie o pracy wykonywanej przez osoby odpowiedzialne za obszar jakości w tworzeniu oprogramowania. Niektórzy są przekonani, że testerzy po prostu wciskają guziki i wypełniają formularze, aby zobaczyć, co się stanie. Spotkałam się z opinią, że są tylko po to, by drażnić deweloperów (programistów). Wreszcie nie brakuje osób, które twierdzą, że testerzy nie robią absolutnie nic. A tymczasem tester oprogramowania to osoba, która redukuje pracę na wielu polach. Dzięki ich pracy powstają projekty pozbawione słabych punktów, co gwarantuje spokój użytkownikom końcowym. Tester to osoba, w której umiejętności wierzy cała firma. Bez jego pracy pomyślne zakończenie projektu jest niemal niemożliwe.

Praca testera nie jest tak łatwa jak niektórym osobom się wydaje. Pomocne jest tu kilka specyficznych predyspozycji. Po pierwsze umiejętność nieszablonowego myślenia. Dobry tester powinien wychodzić poza schematy myślenia, widzieć więcej niż tylko to czego oczekuje klient. Po drugie umiejętność krytycznego spojrzenia na produkt i dostrzeganie możliwych błędów. Musi myśleć jak użytkownik końcowy i oczekiwać produktu wysokiej jakości, który spełnia minimalne standardy wymagane przez branżę i klienta. Testerzy to ludzie, którzy zapewniają jakość tworzonego oprogramowania. To oni wydają ostateczny werdykt w sprawie opracowanego produktu– decydują, czy produkt trafi do produkcji, czy nie.

 

 

Jak widać, testowanie oprogramowania wymaga unikalnego zestawu umiejętności. Cechy dobrego testera obejmują zarówno umiejętności twarde, jak i miękkie. Jeśli mówimy o profesjonalizacji tego środowiska zawodowego, to znajduje ona odzwierciedlenie również w międzynarodowych certyfikatach. ISTQB – International Software Testing Qualifications Board jest jedną z najważniejszych organizacji certyfikujących specjalistów w dziedzinie oprogramowania na świecie. Wyposaża ona testerów w wiedzę, która stanowi solidny fundament w każdym projekcie. Gwarancją tego są aplikacje webowe, desktopowe i mobilne o najwyższej jakości. Rola testera jak każda inna w projekcie ma ogromną wartość. Dzięki wspólnej pracy jesteśmy w stanie stworzyć oprogramowanie, które przyniesie korzyści dla naszych klientów, a ich zadowolenie sprawi, że będą do nas wracać albo polecać nas innym.