SygnITy Expert
Jeśli zapytamy ChataGPT Kim jest analityk biznesowy? otrzymamy trafną, wyczerpującą definicję: „Analityk biznesowy (ang. Business Analyst) to specjalista, którego zadaniem jest identyfikowanie potrzeb biznesowych organizacji oraz opracowywanie rozwiązań, które pomogą te potrzeby zrealizować. Rolą analityka jest pośredniczenie pomiędzy zespołami technicznymi (np. programistami) a biznesowymi (np. menedżerami, użytkownikami końcowymi), aby zapewnić, że cele biznesowe zostaną osiągnięte w sposób efektywny. Analityk biznesowy działa na styku biznesu
i technologii, a jego praca ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że projekty realizowane w firmie są dostosowane do potrzeb biznesowych, są wykonalne technicznie i przynoszą oczekiwane korzyści.”
Gdybyśmy chcieli jeszcze bardziej skonkretyzować tę definicję, to AI również spieszy nam z pomocą, wymieniając główne zadania analityka biznesowego:
- „Analiza wymagań – zbieranie i dokumentowanie wymagań klienta lub organizacji. Może to obejmować spotkania z interesariuszami, analizę istniejących procesów oraz identyfikację problemów i obszarów do usprawnienia.
- Tworzenie dokumentacji – dokumentowanie wymagań i rozwiązań w formie specyfikacji, które będą podstawą dla dalszych prac zespołów technicznych.
- Modelowanie procesów – opracowywanie diagramów i modeli, które pomagają zobrazować procesy biznesowe, aby zrozumieć ich przebieg i znaleźć możliwości optymalizacji.
- Wspieranie wdrożeń – współpraca z zespołami programistycznymi i testerami w celu monitorowania wdrażania nowych rozwiązań. Analityk biznesowy pomaga upewnić się, że rozwiązanie odpowiada wymaganiom biznesowym.
- Testowanie i weryfikacja – przeprowadzanie testów akceptacyjnych, aby upewnić się, że wprowadzone zmiany spełniają oczekiwania organizacji.
- Doradztwo – wspieranie organizacji w podejmowaniu decyzji, dotyczących inwestycji w nowe systemy, oprogramowanie, czy zmiany procesów.”
Kiedy zastanawiałam się nad zmianą mojej ścieżki zawodowej i rozpoczęciem pracy w roli analityka biznesowego przeczytałam wiele takich definicji. I chociaż, zazwyczaj, tłumaczą one precyzyjnie na czym ta praca polega, to jakoś nie do końca umiałam to przełożyć na codzienne zadania i obowiązki. Miałam i mam szczęście pracować z ekspertami analizy biznesowej, obserwować ich sposób pracy, podejście do rozwiązywania problemów, reakcje na zmiany, konflikty interesów, znajomość narzędzi i technologii. Koniecznie chciałam się jednak dowiedzieć czy to, co i jak robią moi współpracownicy to jest modelowy sposób działania w analizie biznesowej. Czytałam więc materiały w sieci, książki, robiłam kursy i szkolenia i frustrowałam się, że przecież w projektach, przy których pracuję, nie zawsze wygląda to tak, jak opisano w tej czy tamtej książce. Z czasem przekonałam się, że na powodzenie projektu składa się wiele czynników, a teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. Oczywiście, nie twierdzę, że nie warto uczyć się standardów, technik czy zyskiwać certyfikaty. Wręcz przeciwnie.
Źródła:
Odpowiedź na pytanie Kim jest analityk biznesowy? pochodzi ze strony https://chatgpt.com/.
Tekst Radka Grębskiego o tym, po co nam certyfikaty: https://4ba.pl/ireb-czy-warto-zdobyc-certyfikat/.
IREB – International Requirements Engineering Board – organizacja non-profit, dostawca systemu certyfikacji Certyfikowany specjalista inżynierii wymagań.
O sztuce zadawania pytań i prowadzeniu rozmów z klientem pisze Michał Bartyzel w książce „Oprogramowanie szyte na miarę. Jak rozmawiać z klientem, który nie wie, czego chce.”.
Test Michała Wolskiego o jakości wymagań: https://wolski.pro/2013/02/cechy-perfekcyjnych-wymagan-na-system/.